Sabah – Şirket Eğitimlerinde Sal Yapma Trendi

sabah-sirket-egitimlerinde-sal-yapma-trendi-1MCT’nin verdiği takım çalışması ve planlamada gelişim sağlayan sal yapım eğitimi; şirket içi rekabeti ortak çalışmaya dönüştürüyor

Yönetim geliştirme ve eğitim hizmeti sunan Management Center Türkiye’in(MCT), yaşayarak öğrenme yöntemleri arasında yer alan “sal yapma eğitimi” yaz boyunca büyük ilgi gördü. Ortak çalışma ile ortak hedefe birlikte ulaşma, takım ruhunu geliştirme, stratejik planlama, yaratıcılık ve problem çözme konularında gelişim sağlayan sal yapma eğitimi, katılımcılara hem eğlenceli hem de eğitici anlar yaşatıyor.

Güçler birleştiriliyor

Scneider Elektril, GÖSAŞ Sanayi Kalkınma Bankası, Tuborg, BASF, Danone, Cargili gibi şirketlerin katıldığı eğitim 6 ile 10 kişiden oluşan ekiplerden oluşuyor. Eğitimi veren MCT danışmanlarından Arif Gürdenli, katılımcılara salın nasıl yapıldığına dair ipucu vermediğini söylüyor ve devam ediyor, “Salın suya …, sağlam ve güvenli şekilde inmeye hazırlanması iin ekibin ellerindeki kaynakları en etkili şekilde kullanması gerekiyor.

İlk olarak bir arada toplanıp bu işin nasıl yapılacaına dair bir plan hazırlıyor. Rol dağılımı gerçekleştiriyorlar. Çözümü kendileri keşfetmen zorunda oldukları için yaratıcılık büyük önem taşıyor. Eksikler gözden geçiriliyor. Yeniden plan yapılıyor. Eğer sal sağlam değilse rakip gruptan hızlı yapmak için bir işe yaramıyor. Çünkü bir de bu salla ufa bir seyehat edilmesi gerekiyor. Doğru planlama, doğru kaynak ve doğru rol dağılımı ile hedefe ulaşılıyor.”

İş yaşamıyla bağlantılı

Aynı anda 150 kişiye yani 15 ekibe eğitim verebilecek malzemeye sahip olduklarını belirten Arif Gürdenli, tüm şirketin bir arada ortak rekabet çalışması yapabileceğini vurguluyor. Salla yola çıkışın aynı anda … ekiplerin deneyimlerini paylaşmasını gerektiriyor. Bu şekilde şirket içi birimlerin birbirleriyle olan rekabetinin yanı sıra bilgi paylaşımında da bulunmaları sağlanıyor.

Sal yapımı yaklaşık 3 saat sürüyor. Kimi zaman sadece üst yönetim, kimi zaman saha satış ekibi yada komple bütün şirket bu süre boyunca sal yapımına katılıyor.

Ancak sadece bir eğlenceye dönüşmemesi için danışmanlara büyük rol düşüyor. Danışmanların çok iyi gözlem yapmaları gerektiğini söyleyen Arif Gürdenli, İK’ya artı değer kazandıracak bir raporlama yapılabileceğini vurguluyor.

Kilyos, Şile yada Ağva taraflarında seçilen eğitim yeri, sonbaharın yaklaşmasıyla Güney sahillerine doğru kayabiliyor.