Habertürk – Yaşayarak örenmek ekibi birbirine bağlıyor

Yaşayarak örenmek ekibi birbirine bağlıyor.

 Şirketler için açık hava eğitimleri ve yarışmalar organize eden Teamworks’ un Yönetici Ortağı İlhan Ören, bu aktivitelerle ekip üyelerinin iletişimini güçlendirdiklerini söyledi. Ören, “Biz bireyin kendi sınırlarını zorlaması için ortam yaratıyoruz.” dedi.

 “Yaşayarak Öğrenmek için gerekli ortamı yaratıyoruz.”

 Teamworks Yönetici Ortağı İlhan Ören verdikleri eğitim ve gerçekleştirdikleri aktivitelerle çalışanların kuruma karşı duyduğu aidiyet ve bağlılık duygusunu artırdıklarını ve ekip üyelerinin iletişimini güçlendirdiklerini söyledi. Uygulamaların ortak özelliğinin yaşayarak öğrenmek olduğunu vurgulayan Ören, “Biz bireyin kendi sınırlarını zorlaması ve hedeflerine ulaşması için gerekli ortamı yaratıyoruz.” dedi.

Şirketlerin çalışan motivasyonunu ve ekip içi iletişimini artırmak için başvurduğu yöntemlerden biri de açık hava etkinlikleri. 10 yıldır bu konuda faaliyet gösteren, şirketler için açık havada eğitim ve yarışmalar düzenleyen Teamworks’ un Yönetici Ortağı İlhan Ören’ den işin inceliklerini dinledik.

haberturk-yasayarak-orenmek-ekibi-birbirine-bagliyor-1 -Organizasyonlarda, tercih edilen eğitim nedir? Kimlere yönelik verilmektedir?

Uygulamaların hepsinin ortak özelliği “Yaşayarak Öğrenme” prensiplerini kapsamasıdır. Eğitimlerde katılımcıları eğitim baskısı altında bırakmamak ve farkındalık yaratıcı etkiler sağlamak adına kullanılan bazı senaryo alternatiflerimiz bulunmaktadır.

YAŞ ve CINSİYET ENGELİ YOK

Katılımcılar bir anda kendilerini olay yeri inceleme kıyafetleri içerisinde deliller üzerinde beyin fırtınası yapıp parmak izi alırken bulabilirler. Ellerinde kamera ile kendi yazdıkları senaryoyu filme çekebilecekleri gibi demonte şekilde verilmiş F1 aracının parçalarını birleştirerek diğer ekiplerle yarışa da girebilirler. Kimi zaman bir bombanın peşinde düşerken, kimi zaman da kayıp bir hazine sandığının izini sürmek gerekebilir.

Programlara katılım için yaş, cinsiyet, fizik,  kondisyon gibi faktörler asla engel değildir. Hatta bazı uygulamalar için bedensel engeller dahi bir engel değildir. Ekiplerin profiline göre, bireyin kendi sınırlarını zorlaması, konfor alanından bir adım dışarıya çıkarak doğal ortamında hedeflere ulaşması için gerekli ortam yaratılır.

-Outdoor eğitim nedir? Outdoor eğitimin avantajlarından bahseder misiniz?

“Yaşayarak öğrenme” felsefesine dayalı, ekip dinamiklerini artırıcı uygulamaların genelini “Outdoor eğitim” olarak nitelendirebiliriz. Açık hava eğitimleri olarak da bilinmesine rağmen son dönemlerde yaygınlaşan kapalı mekan uygulamaları ve sınıf içi çözümler sebebiyle  ”Yaşayarak öğrenme” kapsamında ele almak daha uygun olacaktır.

Sunmuş olduğumuz uygulama alternatiflerini genel olarak 10 başlık altında toplayabiliriz: Yaşayarak Öğrenme Eğitimleri, Motivasyon Etkinlikleri, Yelken Programları, Yaratıcı Proje Çalışmaları, Sanat Atölyeleri, Şehir Maceraları, Gençlik Programları, Outdoor Lansman ve Roadshowlar, Sosyal Sorumluluk Projeleri, Hobi Kulüpleri

Çok sayıda kurum BU İŞE SOYUNDU

Son yıllarda maalesef çok sayıda kurum, hatta çoğu zaman kurumsal kimliği dahi bulunmayan kişiler tarafından “Outdoor Eğitim” adı altında uygulamalar düzenlenmektedir. Uzun dönem sürdürülebilirlikleri bulunmayan bu kurum ya da kişilerin sundukları içerikler çoğu zaman otel animasyonu diye nitelendirilebilecek, sadece eğlence teması ile öne çıkan, ekip bilincinden uzak yaklaşımlardan ibaret olmaları sebebiyle ilgili alanın açılımının yanlış algılanmasını sağlayabilmektedir.

Ekip üyelerinin birbirleriyle uyumunu güçlendiriyor.

Uygulamalar katılımcılar üzerinde kuruma karşı aidiyet ve bağlılık duygusunu artırarak, ekip üyelerinin birbirleriyle uyumunu güçlendirmektedir. Etkili bir ekip olma yolunda atılacak adımlar seçilen modül üzerinden verilmektedir. Talep edildiği taktirde ekiplerin aktiviteler içerisinde rolleri ve bireyin ekip içerisindeki tutumları gözetmenler tarafından o aktivitelerle ilişkili gözlem raporları kapsamında sunulabilir.

10 YILDA 40 BİN KİŞİYE ULAŞTIK

Aynı marka altında aktif olarak geçirdiğimiz 10 yılı aşkın tecrübemiz doğrultusunda 40′ tan fazla  eğitim kurgusu ve 160′ ın üzerinde aktivite alternatifi sunmaktayız.  300 üzeri firma referansımız ve 40.000 kişiye ulaşan katılımcı sayımızla sektörün en geniş portföyüne sahibiz diyebiliriz. Her yıl 50′ nin üzerinde eğitim gerçekleştiriyoruz. Sadece kendi işimizi yapıyor, uzman olduğumuz alanın dışında hizmet vermiyoruz. Web sayfamızda da bulunan e-kataloğumuz içerisinde yer alan ve sürekli güncellenen uygulama alternatiflerimizle hedeflerin sürdürülebilir etkisini ön plana çıkartmak önceliğimizdir.

EKİBİMİZ AYNI DİLİ KONUŞUYOR

Teamworks olarak çalışma arkadaşlarımız aynı zamanda birlikte tırmandığımız, motosiklet kullandığımız, yelken yaptığımız; kısacası doğada edindiğimiz tecrübeler doğrultusunda aynı dili konuşarak iş verimliliğimizi artırdığımız kişilerden oluşmakta. Bu sebeple şirket içi aile yaklaşımımızla sahaya çıkmanın pozitif enerjisini tüm organizasyona da yansıtabiliyoruz. Sadece kendi işimizi yapıyor, uzman olduğumuz alanın dışında hizmet vermiyoruz.

www.teamworks.com.tr